چه کنیم تا در سفر بیمار نشویم؟


چه کنیم تا در سفر بیمار نشویم؟

در سفر داشتن نشاط و شادابی، شرط اول گذراندن لحظه های خوب و به یاد ماندنی است. برای حفظ این نشاط باید نکاتی را به خاطر داشته باشید.

خوردن سبزیجات بخار پز یا پخته

در رستوران ها و محل هایی که برای سرو غذا می باشد اطمینانی به شست و شوی مناسب سبزیجات و سالاد وجود ندارد. برای اطمینان از تمیزی و جلوگیری از انتقال ویروس های سبزیجات به بدنتان می توانید سبزیجات پخته یا بخار پز را سفارش دهید.

سبزیجات پخته

 

استفاده از بطری های آب به صورت بسته بندی

سعی کنید در سفر حتما از بطری های آب که بصورت بسته بندی شده هستند استفاده کنید. آب های محلی ممکن است به ویروس بیماری هایی همچون وبا، هپاتیت آ، حصبه و... آلوده باشند که در صورت غفلت کردن دچار بیماری های سختی شوید که خاطره خوبی در سفر برایتان به ارمغان نیاورد. اگر در رستوران، پیشخدمت بظری آب بدون درب و بدون پلمپ برایتان آرود بدون رودروایسی و بدون تعارف درخواست بطری آب با درب پلمپ شده بدهید.

آب معدنی

استفاده از آب تصفیه شده

در روستاهای دور یا محل هایی که دسترسی به آب تصفیه شده امکان پذیر نمی باشد حتما یک دستگاه تصفیه آب که قابل حمل باشد و دارای لامپ یو وی برای کشتن حشرات، ویروس ها و باکتری ها همراه خود داشته باشید.بطری آب لایف سِیور، یک گزینه مناسبی است. این بطری آب با سیستم نانو فیلتراسیون، تصفیه آب را بر عهده دارد و انگل، باکتری و ویروس را از بین می برد.

 

بطری تصفیه آب

 

مراقبت از تابش زیاد نور خورشید

بودن در نور خورشید تاثیر خوبی بر بدن دارد ولی اگر بیش از حد نیاز آفتاب به بدن ما بتابد، باعث گرمازدگی، سوختگی و موارد دیگر میشود که سفر را به کاممان تلخ خواهد کرد. برای جلوگیری از بروز این مشکل میتوانید از کرم ضد آفتاب یا روغن زیتون استفاده کنید و نوشیدن آب را به فراموشی نسپارید.

خوردن غذا در جاهای معتبر

اگر در سطح خیابان یا محل هایی که بهداشت در آنها به خوبی رعایت نمیشود، غذایی شما را به وسوسه انداخت تا در تهیه آن برآئید بهتر است اجتناب نموده و از خرید آن غذا امتناع نمائید. تا جایی که توانایی دارید از محل هایی غذا تهیه نمائید که غذای آنها کاملا پخته، تازه و موقع نوش جان نمودن داغ باشد.

تهیه آبمیوه از مغازه های مورد اطمینان

حتما آبمیوه را از مغازه هایی تهیه نمائید که از شستشوی آنها مطمئن باشید. مغازه هایی که پوست کندن میوه را به درستی انجام میدهند و میوه ها را برای مدت زیادی در بیرون از یخچال نگهداری نمیکنند، گزینه های خوبی برای تهیه آبمیوه و لذت نوش جان نمودن یک لیوان آبمیوه طبیعی و خنک در تورهای تابستان 96 هستند.

 

 

از خوردن غذاهایی مخالف با مزاج تان بپرهیزید.

حدالامکان از غذاهای خانگی برای نوش جان نمودن خود و همراهانتان استفاده کنید. اگر در رستورانی غذاهایی مخالف با مزاج تان پیشنهاد شد وسوسه نشوید و سفارش ندهید. زیرا این نوع غذاها ساز و کار بدن تان را با اختلال مواجه مینماید.
واکسیناسیون را فراموش نکنید.
در سفرهایی که معمولا مدت زیادی را قصد ماندن دارید، میتوانید از واکسن نیز برای پیشگیری از بیماری های مختلف استفاده نمائید. البته باید توجه داشت که از قبل اقدام به تزریق واکسن نمود. برای همه بیماری ها یک واکسن وجود ندارد. میتوانید با پرس و جو واکسنی را انتخاب کنید ک شیوع یک بیماری در منطقه ای که قصد عزیمت دارید، بیشتر باشد.

مراقب نیش حشرات باشید.

اگر عاشق سفر هستید حتما از نیش حشرات و پشه ها نگران هستید. ما به شما حق نگران شدن را میدهیم چرا که نیش حشرات عامل مهم انتقال بیماری مالاریا و تب دانگ می باشد. برای جلوگیری از این مورد میتوانید محل هایی را انتخاب کنید که سیستم سرمایشی دارند. اگر از چادر برای استراحت استفاده میکنید حتما پشه بند بزنید. موقع خواب تمام بدنتان را بپوشانید. از مواد و لوازمی که حشرات را از شما و محیط اطراف تان دور میکنند استفاده نمائید.

استفاده از قرص مالاریا در صورت لزوم

اگر منطقه ای که قصد سفر به آن را دارید خطر گزیده شدن توسط مالاریا را دارید میتوانید قرص مالاریا را به همراه خود ببرید. البته قرص مالاریا انواع مختلفی دارد و قبل از انتخاب نوع و مصرف آن حتما با پزشک مربوطه هماهنگی های لازم را به جا آورید.

ممنوع بودن استفاده از غذای نیم پز

در سفرهای تابستانی از غذای نیم پز استفاد نکنید. چرا که در این نوع غذاها، باکتری ها سریع رشد میکنند و محیط غذا را آلوده میکنند. اگر میخواهید غذایی را در سفر به همراه خود داشته باشید حتما یا بصورت خام یا بصورت کاملا پخته استفاده کنید. اگر میخواهید ساندویچ نوش جان نمائید از ابتدای سفر مواد غذایی را داخل نان قرار ندهید چرا که محیط مرطوب هم محل مناسبی برای رشد باکتری ها می باشد. حتما در زمان هایی که دمای هوا بالاست موادی مانند کاهو و گوجه را از ظرف غذا جدا بگذارید تا مورد مهمی برای انتقال بیماری به بدن شما نباشند.

در تورهایی که شرکت میکنید توجه به این نکات برایتان خالی از لطف نخواهد بود.

 موارد مشابه یافت شده

ارسال یک دیدگاه


کد امنیتی

مقاله های مرتبط