قدیمی ترین شهرهای دنیا


قدیمی ترین شهر های دنیا

هزاران هزار شهر کوچک و بزرگ در کره زمین وجود دارد که هر کدام از جهت های مختلف حائز اهمیت هستند و در بین مردم دنیا، جایگاه ویژه ای دارند. در این پست قصد داریم برویم سراغ قدیمی ترین شهرهای دنیا که از قدمت بالایی برخوردار هستند و به همین سبب نقش مهمی را در جذب گردشگر ایفا میکنند.


1. دمشق - سوریه 
 شهر دمشق به عنوان یکی از کهن ترین شهرهای دنیا، در هزاره سوم قبل از میلاد مسیح تشکیل شده است و  از حدود ۶۳۰۰ قبل از مسیح، مکانی برای محل سکونت مردم شناخته میشد. تا کنون امپراطوری های مختلفی در این شهر حکمرانی کرده اند و آثار باستانی و فرهنگی زیادی در آن وجود دارد. دمشق امروزی به عنوان پایتخت سوریه شناخته میشود و طبق آخرین سرشماری های صورت گرفته حدود 2.6 میلیون جمعیت دارد.


2. آتن – یونان
نقش آتن در تاریخ به قدری پر رنگ است که در هر واقعه و هر رخدادی نام آن شنیده میشود. با توجه به آثار کهنی که در این شهر یافت شده است، قدمت این شهر به حدود 3500 سال پیش بر میگردد. معماری این شهر برگرفته از معماری عثمانی، تمدن روم و بیزانس است. این شهر مهد فرهنگ و هنر اروپا بوده و امروزه به عنوان پایتخت یونان شناخته میشود.


3. ژیان - چین
یکی دیگر از قدیمی ترین شهرهای دنیا، متعلق به چین است. شهر ژیان با بیش از چهار هزار سال قدمت، مهد تمدن چین شناخته میشود و پایتخت امپراطوری باستانی ناحیه شرقی چین است. آثار باستانی زیادی در این شهر وجود دارد که  مهم ترین آن سربازان تراکوتا هستند که از گنجنیه های بزرگ چین به شمار میروند.  


4. شوش – ایران
شهر شوش در استان خوزستان، به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرها و تمدن های کهن در دنیا شناخته میشود که قدمت آن به حدود 5 هزار سال پیش برمیگردد. این شهر پایتخت تمدن عیلام بوده و  از زمان تاسیس این شهر تا به امروز، زندگی در آن جریان داشته و به همین دلیل به این شهر لقب کهن ترین شهر جهان را دادند. کـاخ آپـادانا به عنوان یکی از آثار باستانی شوش، در این شهر قرار دارد.


5. بیبلس - لبنان
شهر بیبلس، به عنوان یکی از کهن ترین شهرهای دنیا از حدود 5000  سال پیش محل سکونت بوده و یکی از قدیمی ترین شهرهای دنیاست که تمدن های بی شماری به خود دیده است. این شهر هنوز نیز محل سکونت افراد مختلفی بوده و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری در دنیا، هنوز هم بازدید کننده های بی شماری دارد.

 

6. بنارس - هند
کشور هند، کشور شگفتی هاست. یکی از شگفتی های این کشور، شهر بنارس است که قدمت آن به حدود 1000 سال پیش از میلاد بازمی گردد. این شهر در ساحل رودخانه گنگو قرار گفته و هندی ها آن را به عنوان شهری مقدس میشناسند.

 

7. بیت المقدس - فلسطین اشغالی
این شهر یکی از قدیمی ترین شهر ها و پر بازدید ترین شهرهای دنیا به شمار میرود که در حدود 4 هزار سال پیش تاسیس شده است. مورخان  آثار زیادی در این شهر کشف کرده اند که خبر از سکونت انسان ها در این منطقه بین ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ پیش از میلاد مسیح میدهد.

 

8. غازیان تپه – ترکیه
غازی عینتاب یا غازیان تپه یکی دیگر از کهن ترین شهرهای دنیاست که در قسمت جنوب شرقی ترکیه قرار دارد  و بزرگ ترین مرکز فروش آثار تاریخی و باستانی به شمار میرود. پادشاهان زیادی بر این منطقه حکمرانی کرده اند و به همین سبب این شهر آثار باستانی فراوانی دارد که از میان آن ها میتوان به مسجد عمریه، خانه های قدیمی غازیان تپه و حمام ترکی اشاره کرد.


9. فَیّوم - مصر
یکی از شهرهای کشور مصر، فیوم نام دارد که قدمت آن به حدود 4000 سال پیش از میلاد بازمی گردد. این شهر یکی از شهرهای متعلق به مصر باستان است و در بیابان نقلون قرار گرفته است. به سبب موقعیت استراتژیک خود، آثار تاریخی فراوانی دارد.

 

10. حلب - سوریه
شهر حلب در سال ۴۳۰۰ پیش از میلاد مسیح تاسیس شده است و یکی از بزرگترین شهرهای بزرگ سوریه به شمار میرود. به علت قرار گرفتن این شهر در مرکز جاده ابریشم، در گذشته مرکز بسیاری از تجارت های مهم منطقه بوده است. با توجه به آثار تاریخی کشف شده در این منطقه، قدمت سکونت در حلب به  13000 سال پیش میرسد.موارد مشابه یافت شده

ارسال یک دیدگاه


کد امنیتی

مقاله های مرتبط